Keď mala Mája sedemnásť, stratila mamu aj otca. Mama spáchala samovraždu, keď ich Májin otec opustil. Neskôr sa vydala a jej manžel bol vzorom všetkého možného, len nie dobrého manžela. Týral ju psychicky aj fyzicky tak, že ich starší syn to nezvládol a siahol si na život. Ostala im dcéra, ktorá sa stala zmyslom jej života a cudzí starí ľudia na prahu smrti, ktorých opatruje.

Prečo vám o tom píšem ? Lebo túto zvláštnu osôbku obdivujem a snažím sa jej pomáhať aspoň morálnou podporou, dobrými radami a nezištnou pomocou v čomkoľvek, o čo požiada. Nezneužíva to... Posledná prosba však bola márna. Prosila ma totiž o to, aby som pomohla stiahnuť obvinenie na jej – dnes už exmanžela – za týranie. Nedá sa, novela trestného zákona a s ním súvisiace zákony to neumožňujú. Práve preto, aby skutočne týrané ženy pod tlakom nestiahli svoje trestné oznámenia na tyranov, ktorí ich celé roky trápia.

Keď som si prečítala výpoveď Máji, ktorú uviedla na polícii, mala som na tele zimomriavky. Psychické týranie, bitky, mlátenie hlavy o zem, kopanie do brucha v ktorom nosila svoju dcéru, to je len vrchol všetkého, čo ten človek na nej spáchal. Celý život má zničený a poznačilo ju to až do smrti. Dnes zúfalo hľadá lásku muža a objatie, až sa bojím, že ju opäť niekto zneužije. Po dočítaní obvinenia tyrana som na niekoľko minút som onemela. Zmohla som sa len na otázku „prečo chceš stiahnuť obvinenie ?“. Jej odpoveď – „je to otec mojej dcéry a nechcem jej ublížiť“ . Nič o strachu z pomsty, ktorá môže prísť, až toho tyrana prepustia z väzenia, nič o tom, aké peklo s ním prežila. Iba materinská láska k dcére a obava z toho, že dcéra stratí na niekoľko rokov otca. Nesmelo som „pípla“ niečo o tom, že či si predsa len nespomenie na to peklo, ktoré prežila...

A tak som im obom – Máji aj jej exmanželovi vysvetlila, že to nejde a zákon nepripustí, aby páchateľ násilia ostal nepotrestaný. Vzali to obaja, napriek tomu nemám z toho dobrý pocit. Mám strach o Máju a jej dcéru. Strach z toho, čo sa s nimi stane, keď tyrana prepustia. Bude dostatočne „napravený“, aby nepáchal zlo na svojej dcére a jej matke ? To ukáže čas...

Trestný zákon považuje páchateľa obvineného z týrania blízkej osoby za zločinca, voči ktorému jeho obeť nemôže stiahnuť trestné oznámenie. Môžem skonštatovať, že našťastie ... Z celého srdca totiž želám Máji, aby dožila v šťastí, láske a úcte muža, ktorého ľúbi a nie tyrana, ktorý jej zničil a ich synovi „vzal“ život, no najmä bez strachu, a jej dcére želám, aby z nej vyrástla sebavedomá mladá žena, ktorej sa vyhnú všetky príkoria a utrpenia, ktoré musela prežiť jej mamka.